Narzędzie „Photomerge” z MENU „Automate” oprócz funkcji tworzenia zdjęć panoramicznych pozwala również na usuwanie niechcianych obiektów. Wyobraź sobie, że zrobiłeś/aś kilka zdjęć jednego obiektu jednak na każdym pojawiały się obiekty, których nie chciałbyś/abyś tam mieć? Łatwo to sobie wyobrazić fotografując ruchliwą ulicę lub zabytek, przed którym cały czas pojawiają się nowe grupy turystów. Najłatwiejszym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest zrobienie serii identycznych zdjęć z wykorzystaniem statywu, a następnie otwarcie zdjęć na kolejnych warstwach Photoshopa i maskowanie niechcianych obiektów z poszczególnych zdjęć. Co jednak zrobić, gdy mamy zdjęcia zrobione z ręki, a chcemy pozbyć się widocznych na nich samochodów? Rozwiązanie powyższego problemu poznasz czytelniku właśnie z tego artykułu.

Trzy zdjęcia przedstawione poniżej różnią się zarówno kontem ustawienia aparatu jak również zawartością kadru (zdjęcia „z ręki”).

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop

 

Z pomocą przychodzi jedna z funkcji z MENU „Automate” programu Adobe Photoshop czyli „Photomerge”. Znajdziesz ją w MENU „File” (Plik) -> „Automate” (Automatyzuj) -> „Photomerge”. Po jej kliknięciu pojawia się okno jak na screenie poniżej:

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop

Wybrać należy opcję „Collage” z lewego MENU (widoczna powyżej), a następnie należy wczytać zdjęcia jedną z dostępnych opcji:
Browse – użytkownik wskazuje na dysku pliki, które mają być połączone
Add Open Files – Photoshop połączy aktualnie otwarte pliki na poszczególnych zakładkach

Po potwierdzeniu uzyskamy wszystkie pliki na osobnych warstwach z automatycznie nałożonymi maskami.

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop - maska

W tym momencie wystarczy manipulując widocznością masek usunąć samochody z poszczególnych zdjęć i wykadrować całość. W rezultacie możemy cieszyć się zdjęciem bez niechcianych obiektów:

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop - efekt

To samo narzędzie czyli Photomerge umożliwia również stworzenie zdjęcia panoramicznego poprzez połączenie kilku kolejnych zdjęć w jedno. Zobacz również artykuł zatytułowany: „tworzenie panoramy za pomocą Photomerge„.