Narzędzie „Photomerge” z MENU „Automate” oprócz funkcji tworzenia zdjęć panoramicznych pozwala również na usuwanie niechcianych obiektów. Wyobraź sobie, że zrobiłeś/aś kilka zdjęć jednego obiektu jednak na każdym pojawiały się obiekty, których nie chciałbyś/abyś tam mieć? Łatwo to sobie wyobrazić fotografując ruchliwą ulicę lub zabytek, przed którym cały czas pojawiają się nowe grupy turystów. Najłatwiejszym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest zrobienie serii identycznych zdjęć z wykorzystaniem statywu, a następnie otwarcie zdjęć na kolejnych warstwach Photoshopa i maskowanie niechcianych obiektów z poszczególnych zdjęć. Co jednak zrobić, gdy mamy zdjęcia zrobione z ręki, a chcemy pozbyć się widocznych na nich samochodów? Rozwiązanie powyższego problemu poznasz czytelniku właśnie z tego artykułu.

Trzy zdjęcia przedstawione poniżej różnią się zarówno kontem ustawienia aparatu jak również zawartością kadru (zdjęcia „z ręki”).

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop

 

Z pomocą przychodzi jedna z funkcji z MENU „Automate” programu Adobe Photoshop czyli „Photomerge”. Znajdziesz ją w MENU „File” (Plik) -> „Automate” (Automatyzuj) -> „Photomerge”. Po jej kliknięciu pojawia się okno jak na screenie poniżej:

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop

Wybrać należy opcję „Collage” z lewego MENU (widoczna powyżej), a następnie należy wczytać zdjęcia jedną z dostępnych opcji:
Browse – użytkownik wskazuje na dysku pliki, które mają być połączone
Add Open Files – Photoshop połączy aktualnie otwarte pliki na poszczególnych zakładkach

Po potwierdzeniu uzyskamy wszystkie pliki na osobnych warstwach z automatycznie nałożonymi maskami.

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop - maska

W tym momencie wystarczy manipulując widocznością masek usunąć samochody z poszczególnych zdjęć i wykadrować całość. W rezultacie możemy cieszyć się zdjęciem bez niechcianych obiektów:

Photomerge usuwanie niechcianych obiektów w Photoshop - efekt

To samo narzędzie czyli Photomerge umożliwia również stworzenie zdjęcia panoramicznego poprzez połączenie kilku kolejnych zdjęć w jedno. Zobacz również artykuł zatytułowany: „tworzenie panoramy za pomocą Photomerge„.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij