Tworzenie zdjęć panoramicznych za pomocą „Photomerge”. Jedna z funkcji programu Adobe Photoshop jaką jest „Photomerge” umożliwia łączenie wielu zdjęć w jedno. Należy ona do MENU „Automate”, a jedno z jej zastosowań przedstawię w tym artykule. W jaki sposób zabrać się do stworzenia zdjęcia panoramicznego z kilku zdjęć?

Zacznijmy od wyboru kilku zdjęć wykonanych z ręki:

Photomerge w Photoshop

Jak widać zdjęcia, są zrobione bez statywu i ręczne ich dopasowanie stanowiłoby nie lada wyzwanie. Z pomocą w rozwiązaniu tego zadania przychodzi nam Photoshop. Wybierz funkcję „Photomerge”, która znajduje się w MENU „File” (Plik) – „Automate” (Automatyzuj) – „Photomerge”.

Photomerge automate w Photoshop

Po otwarciu okna „Photomerge” należy wczytać zdjęcia, z których tworzyć będziemy panoramę. Wczytać je można na jeden z dwóch sposobów:
• Browse – użytkownik wskazuje na dysku pliki, które mają być połączone
• Add Open Files – Photoshop połączy aktualnie otwarte pliki na poszczególnych zakładkach

Z lewego MENU wybieramy jedną z opcji i zazwyczaj najlepsze wyniki uzyskamy po wybraniu pierwszej z nich czyli „Auto”.

MENU w Photomerge - Photoshop

Po zatwierdzeniu uzyskaliśmy zdjęcie panoramiczne, nad którym jeszcze trzeba chwilę popracować. Żeby zakończyć pracę czyli uzyskać prostokątne zdjęcie o równych krawędziach musimy wykorzystać jedną z dwóch technik, które opisywałem w poprzednich artykułach:
Kadrowanie zdjęcia Crop Tool (przycięcie zdjęcia za pomocą narzędzia „Crop Tool”)
Uzupełnienie brakujących pikseli narzędziem Fill (z MENU „Edit / Edycja” opcja „Fill / Wypełnij”)

Photomerge rezultat w Photoshop

Jak widać stworzenia panoramy w Photoshopie jest dziecinnie proste. Inną możliwością jaką oferuje „Photomerge” jest usunięcie niechcianych obiektów. Jeżeli tylko jedno z kilku zdjęć będzie bez tego obiektu. Co ważne zdjęcia nie muszą być identyczne czyli mogą być wykonane podobnie jak w powyższym przypadku z ręki. Jak to zrobić opisałem w artykule „PHOTOSHOP – usuwanie niechcianych obiektów dzięki Photomerge„, który pojawi się w przyszłym tygodniu na http://papoldesign.pl/edukacja/ .

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij