Tworzenie zdjęć panoramicznych za pomocą „Photomerge”. Jedna z funkcji programu Adobe Photoshop jaką jest „Photomerge” umożliwia łączenie wielu zdjęć w jedno. Należy ona do MENU „Automate”, a jedno z jej zastosowań przedstawię w tym artykule. W jaki sposób zabrać się do stworzenia zdjęcia panoramicznego z kilku zdjęć?

Zacznijmy od wyboru kilku zdjęć wykonanych z ręki:

Photomerge w Photoshop

Jak widać zdjęcia, są zrobione bez statywu i ręczne ich dopasowanie stanowiłoby nie lada wyzwanie. Z pomocą w rozwiązaniu tego zadania przychodzi nam Photoshop. Wybierz funkcję „Photomerge”, która znajduje się w MENU „File” (Plik) – „Automate” (Automatyzuj) – „Photomerge”.

Photomerge automate w Photoshop

Po otwarciu okna „Photomerge” należy wczytać zdjęcia, z których tworzyć będziemy panoramę. Wczytać je można na jeden z dwóch sposobów:
• Browse – użytkownik wskazuje na dysku pliki, które mają być połączone
• Add Open Files – Photoshop połączy aktualnie otwarte pliki na poszczególnych zakładkach

Z lewego MENU wybieramy jedną z opcji i zazwyczaj najlepsze wyniki uzyskamy po wybraniu pierwszej z nich czyli „Auto”.

MENU w Photomerge - Photoshop

Po zatwierdzeniu uzyskaliśmy zdjęcie panoramiczne, nad którym jeszcze trzeba chwilę popracować. Żeby zakończyć pracę czyli uzyskać prostokątne zdjęcie o równych krawędziach musimy wykorzystać jedną z dwóch technik, które opisywałem w poprzednich artykułach:
Kadrowanie zdjęcia Crop Tool (przycięcie zdjęcia za pomocą narzędzia „Crop Tool”)
Uzupełnienie brakujących pikseli narzędziem Fill (z MENU „Edit / Edycja” opcja „Fill / Wypełnij”)

Photomerge rezultat w Photoshop

Jak widać stworzenia panoramy w Photoshopie jest dziecinnie proste. Inną możliwością jaką oferuje „Photomerge” jest usunięcie niechcianych obiektów. Jeżeli tylko jedno z kilku zdjęć będzie bez tego obiektu. Co ważne zdjęcia nie muszą być identyczne czyli mogą być wykonane podobnie jak w powyższym przypadku z ręki. Jak to zrobić opisałem w artykule „PHOTOSHOP – usuwanie niechcianych obiektów dzięki Photomerge„, który pojawi się w przyszłym tygodniu na http://papoldesign.pl/edukacja/ .