Oblewanie tekstu w kształcie może być nam potrzebne w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali w taki sposób wprowadzić tekst do grafiki w Photoshopie, że żadne z narzędzi wyrównywania: (do prawej, do lewej, wyśrodkuj, wyjustuj) nie będą nam w stanie pomóc. Przykładem może być serce wewnątrz, którego chcemy umieścić tekst, albo przykład taki jak pokazałem poniżej.

W poniższym przykładzie dodam tekst tak, żeby nie wchodził na postać człowieka. Do tej realizacji przyjdzie nam z pomocą wspomniana możliwość wstawienia tekstu do wnętrza kształtu. Dowolnie przygotowana figura geometryczna, a właściwie to każdy kształt może tworzyć ścieżkę dla tekstu, w ramach którego będzie on opływał. Żeby przygotować opływanie tekstu należy stworzyć kształt, zaznaczenie albo co jest najbardziej efektywne użyć narzędzia Pen Tool / Pióro (P). To właśnie narzędzia Pen Tool użyłem na grafice poniżej, żeby stworzyć tą czarną ścieżkę.

PEN TOOL oblewanie - tekstu

Następnie kliknąć narzędziem tekst do wnętrza tego kształtu. Tak przygotowana ścieżka pozwoli nam na wlewanie tekstu do jego wnętrza. W tym momencie figurę, która posłużyła nam za ścieżkę można wykasować. Natomiast ścieżkę, wewnątrz której opływa tekst można modyfikować narzędziem „Direct Selection Tool„.

Zobacz teraz jak dużo pracy kosztowałoby, gdyby próbować to zrobić na około i przykładowo każdą linijkę umieścić na osobnej warstwie, a następnie ręcznie je dopasowywać do grafiki.

PEN TOOL oblewanie - tekstu PHOTOSHOP