Photoshop posiada świetną funkcjonalność 3D. Bardzo często pomaga ona w uzupełnianiu tworzonego bieżącego projektu w Photoshopie. Przykładem jej użycia może być stworzenie szkła, które następnie użyte zostanie w widoku regularnym okna. Zdarzyło mi się jednak, że ku mojemu zaskoczeniu nie byłem w stanie uruchomić tej funkcjonalności i taki przypadek właśnie tutaj opisuję.

Kiedy pojawią się problemy z przejściem w Photoshop do MENU 3D, a przy próbie zmiany układu okna z „Essential” na „3D” pojawi się komunikat (dla anglojęzycznej wersji PS): „3D functionality is currently disabled due to OpenGL being disabled. Hit OK to rasterize the 3D layer and continue loading.”

funkcjonalność 3D Photoshop

Pierwsza rzecz jaką należy zrobić to sprawdzić czy nie mamy problemów ze sterownikiem do karty graficznej. W moim wypadku był to rzeczywiście problem, który pojawił się zaraz po update sterownika od karty graficznej. Jeżeli sterownik działa poprawnie lub jeżeli naprawiliśmy problem np. przeinstalowując lub aktualizując sterownik problem nadal może występować. W takim wypadku należy wejść do MENU Photoshopa „Edit” -> „Preferences” -> „Performance”.

funkcjonalność 3D Photoshop

W widoczny na powyższym screenie MENU „Preferences” w zakładce „Performance” znajdź część: “Graphics Processor Settings” I zaznacz “Use Graphics Processor”. Jeżeli nie jesteś w stanie zaznaczyć tej opcji ponieważ jest ona nieaktywna to oznacza, że nadal masz problem z kartą graficzną, a raczej z jej sterownikiem.

funkcjonalność 3D Photoshop