Narzędzie Move Tool / Przesunięcie.

Move Tool” jest jednym z podstawowych narzędzi Photoshopa, jednak nie każdy jest świadomy, że posiada on kilka niezwykle przydatnych dodatkowych możliwości. Po wybraniu narzędzia „Move Tool” w górnym pasku pojawia się dodatkowe MENU dzięki, któremu możemy wyrównywać wobec siebie obiekty:

– pierwsze 6 ikon podświetli się, gdy zaznaczone, są przynajmniej 2 obiekty (ważne! żaden z obiektów nie może być zablokowany). Umożliwiają one wyrównanie obiektów w pionie lub poziomie. Ikony bardzo precyzyjnie pokazują jak wyrównanie zadziała dlatego dokładniejszy opis jest zbędny.

Jeżeli chcemy wyrównać pojedynczy obiekt do tła to realizujemy to w ten sam sposób jak wyżej, jedynie należy pamiętać, żeby odblokować tło (czyli kliknąć w domyślnie włączaną kłódkę na obiekcie „background”). Alternatywnym do tego sposobem jest wyrównywanie obiektów względem selekcji (najpierw zaznacz warstwę, a następnie stwórz selekcję).

Photoshop Move Tool

– kolejne 6 ikon wymaga zaznaczenia przynajmniej 3 warstw i jego działanie jest już mniej intuicyjne niż wcześniejszych. Zadaniem ich również jest wyrównanie jednak w taki sposób, żeby stworzyć pomiędzy obiektami równe odległości. Warto wypróbować sobie indywidualnie jak rozmieszczone zostaną poszczególne figury w zbliżonym do poniższego układzie. Na poniższej grafice w prawym górnym rogu widać jak dwoma kliknięciami można idealnie wyrównać wobec siebie 3 figury.

Auto-Select / Auto-Zaznaczenie.

Drugą ciekawą funkcjonalnością jest „Auto-zaznaczanie”. Pozwala ona łapać obiekt bezpośrednio z obrazu, bez konieczności jego szukania w panelu warstw. Jednak przy stale wybranym narzędziu „Auto-Select” bardzo często chwytamy inny obiekt niż byśmy tego oczekiwali. Po wybraniu narzędzia „Move Tool” nasz problem rozwiązuje jeden klawisz: CTRL. Po jego wciśnięciu „Auto-Select” aktywuje się, a dodatkowo otrzymujemy bardzo przydatne pomiary innych obiektów w stosunku do tego, który jest obecnie zaznaczony w MENU „Layer„.

ps-autoselect

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij