Narzędzie „Content Aware Move” jest jednym z nowszych w Photoshop. Narzędzie znajduje się w lewej belce razem z „Healing Brush Tool” czy „Red Eye Tool„. Do tego MENU można uzyskać dostęp poprzez skrót klawiszowy „J”. Przy odpowiednich ustawieniach pozwala ono uzyskać bardzo interesujące efekty:

  • po pierwsze pozwala na przesunięcie obiektu z miejsca w miejsce z dopasowaniem struktury i koloru do nowego miejsca,
  • po drugie pozwala na wyciągnięcie grafiki, na którą nachodzi inna grafika bez stratnie (efekt zależny jest od skomplikowania grafik, które na siebie nachodzą oraz dokładności wykonanej selekcji)

Photoshop - Content Aware Move

Co jest tak niezwykłego w tym narzędziu?

Fakt, że po prostym użyciu metody wytnij/wklej w miejscu wycięcia powstanie luka, a w miejscu wklejenia, tło obiektu będzie różnić się od tła zastanego. Tutaj Photoshop robi robotę za nas, a naszym zadaniem jest możliwie dokładna selekcja oraz próbowanie, które ustawienia suwaków: „Structure / struktura”, „Color / kolor” dadzą najlepszy efekt.


 

Efekt zależy od stopnia skomplikowania tła, zarówno w miejscu wycinania fragmentu obrazu jak również w miejscu docelowym. Zobaczmy na poniższym przykładzie jak poradził sobie z przesunięciem postaci.

Photoshop - Content Aware Move

W celu najlepszego dopasowania grafiki do nowego miejsca wspomniane ustawienia powinny być ustawione według schematu:

Structure / struktura = wartość między 1 – 4

Color / kolor = wysoka wartość między 5 – 10

Po zaznaczeniu obiektu (im dokładniejsze jest zaznaczenia tym efekt będzie lepszy) przesuwamy go w miejsce docelowe na zdjęciu i zatwierdzamy. Dopóki w nowym miejscu zaznaczenie jest aktywne można jeszcze zmieniać podane wyżej parametry. Poniżej efekt bez jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji w obraz.
Photoshop - Content Aware Move

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij