Publikacja internetowa stworzona w InDesign umożliwia uzyskanie interesującego efektu przerzucania kartek. Wprawdzie przyszłość technologii Flash rysuje się w szarych kolorach, jednak w dalszym ciągu Flasha można spotkać na witrynach internetowych, a tego typu publikacji umieścić na stronie jako wersję alternatywną. W jaki sposób w InDesign stworzyć taki efekt?

Mając gotowy dokument, który posiada przynajmniej dwie strony z MENU „File” programu InDesign należy wybrać „Export” następnie należy wpisać nazwę pliku i z listy wybrać „Flash Player SWF”. Pojawi się okno, jak na poniższym screenie.

INDESIGN – publikacja internetowa z efektem przerzucania kartek

 

Przy zatwierdzaniu warto zaznaczyć opcję „Generate HTML file”, żeby móc łatwo podglądnąć efekt po eksporcie oraz uzyskać kod HTML, który później można użyć w celu umieszczenia go na stronie www. Natomiast, żeby uzyskać sam efekt przewracanej kartki w dokumencie należy przy eksporcie zaznaczyć opcję „Include Interactive Page Curl” (również widoczna w powyższym screenie).

W rezultacie otrzymujemy dwa pliki HTML oraz SWF. Po uruchomieniu tego pierwszego możemy cieszyć się motywem przewracania kartek pomiędzy poszczególnymi stronami publikacji, który pokazałem na poniższym screenie.

INDESIGN publikacja internetowa z efektem przerzucania kartek