Kolory globalne cechują się taką własnością, że każda zmiana tego koloru uwzględniana jest w całym projekcie. Czyli tyle razy ile została użyta w tylu miejscach nastąpi jej zmiana. Kolory globalne w MENU „Swatches” oznaczone, są białym trójkątem w prawym dolnym rogu miniaturki.

Kolory globalne - ILLUSTRATOR

Tworzenie kolorów globalnych:

Po wybraniu koloru, który ma być globalnym należy kliknąć w ikonę „New Swatch”, a następnie zaznaczyć opcję „Global”. Teraz każdy obiekt, który będzie miał nadany ten globalny kolor zmieni się w momencie, gdy nastąpi zmiana w MENU „Swatch”.

Istnieje również inna metoda, dzięki której zaznaczone będą wszystkie obiekty, których kolor jest zgodny z wyszukiwanym. Założenia tej metody, są jednak zupełnie inne ponieważ w tym wypadku wyszukany będzie tylko dany kolor, a ewentualna jego zmiana w MENU „Swatches” nie spowoduje zmiany w projekcie.

Najpierw należy zaznaczyć kolor poprzez np. kliknięcie na obiekt, którego kolor jest zgodny z poszukiwanym. W tym momencie ten kolor pojawi się w lewym MENU „ Fill”. Następnie z MENU „Select” należy wybrać opcję „Same” -> „Fill Color”.

Kolory globalne - ILLUSTRATOR - Fill Color

W rezultacie zaznaczone zostały obiekty o tym samym kolorze, teraz możemy jednocześnie zmienić stan wielu obiektów np. wybierając nowy kolor obramowania lub wypełnienia.

Kolory globalne - ILLUSTRATOR