Niezastąpionym narzędziem w codziennej pracy w Adobe Illustrator jest „Shape Builder Tool”. Narzędzie to pozwala na tworzenie nowych kształtów poprzez połączenie istniejących już kształtów, które stykają się ze sobą. Na poniższym screenie pokazałem, w którym miejscu bocznego MENU szukać tego narzędzia, alternatywnie dostęp do niego daje nam również skrót klawiszowy SHIFT+M.

ILLUSTRATOR Shape Builder Tool - tworzenie kształtów

W jaki sposób połączyć dwa kształty za pomocą Shape Builder Tool:

  1. utwórz kształty wektorowe (przykład powyżej)
  2. przysuń je względem siebie w taki sposób, żeby się dotykały lub nachodziły na siebie
  3. zaznacz jednym z narzędzi: Selection tool lub Direct selection tool oba kształty, które moją być połączone
  4. wybierz narzędzie Shape Builder Tool z lewego paska (ikona widoczna na obrazie powyżej)
  5. przeciągając od jednego do drugiego kształtu prostą spowodujesz połączenie kształtów i usunięcie ścieżki znajdującej się między nimi.

W efekcie łącząc wszystkie kształty otrzymamy jednolity kształt. Poniżej screen zrobiony w trakcie łączenia poszczególnych kształtów:

ILLUSTRATOR Shape Builder Tool tworzenie kształtów
Jedna istotna uwaga. Jeżeli kształty mają różne kolory to po wykonaniu opisanej operacji nowy kształt uzyska kolor kształtu, od którego rozpoczęta była opisana operacja.

Zobacz również jak na bazie tego samego obiektu stworzyć nowy, który może się różnić o identyczną długość z każdej ze stron, zapoznaj się z artykułem: „tworzenie ścieżki na bazie istniejącego obiektu (Offset Path)„.