Jedno z narzędzi Adobe Illustrator umożliwia stworzenie nowego obiektu na bazie już istniejącego obiektu. Nowy obiekt, będzie się charakteryzował równym powiększeniem lub pomniejszeniem jego proporcji. Mając obiekt (zwłaszcza o skomplikowanym kształcie) ręczne skopiowanie go oraz jego zwiększenie lub zmniejszenie nie da nam efektu równomiernego odjęcia lub dodania takiego samego odcinka z każdej ze stron. Taką możliwość daje nam narzędzie Offset Path, które znajduje się w:

• MENU „Object” -> „Path” -> „Offset Path

 

Offset Path w Adobe Illustrator

Po wybraniu wskazanego narzędzia należy wpisać w MENU „Offset” liczbę, która powiększy lub pomniejszy nasz nowy kształt:

  • jeżeli wpisana zostanie wartość dodatnia to stworzony zostanie nowy obiekt, który jest równomiernym powiększeniem poprzedniego,
  • jeżeli wpisana zostanie liczba ujemna utworzony zostanie nowy obiekt, który będzie mniejszy w stosunku do pierwotnego.

Poniżej przykładowy efekt użycia narzędzia „Offset Path” z wartością Offset = -5 mm oraz ze zmienionym finalnie kolorem na czerwony.

Offset Path w Adobe Illustrator

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij