Trasowanie zdjęć na wektory czyli inaczej wektoryzacja zdjęć może być przeprowadzona na wiele sposobów. Można to zrobić bardzo dokładnie i dużym nakładem sił używając narzędzia PEN TOOL, albo użyć wbudowane z Adobe Illustrator narzędzie Image Trace (Obrys obrazu).
Może być to przydatne w wielu sytuacjach. Od wyciągnięcia konkretnego obiektu wektorowego ze zdjęcia po ustawienie całego zdjęcia jako tła dla grafiki (np. ograniczając go do odcieni szarości lub tylko 6 kolorów).

W jaki sposób przerobić zdjęcie na wektory?

1) Wstaw zdjęcie do Illustratora. Można to zrobić przeciągając zdjęcie do okna programu lub używając File – Place (SHIFT+CTRL+P)

ILLUSTRATOR trasowanie zdjęć na wektory

2) W górnej belce pojawi się opcja „Embed” oraz „Image Trace”. Bez względu na to, która z opcji zostanie wybrana po osadzeniu obrazu i tak wartości ustawienia trasowania będzie można zmieniać.

3) Po rozwinięciu „Image Trace” lub już później również w górnej belce po rozwinięciu opcji „Preset” jesteśmy w stanie na bieżąco zmieniać opcje trasowania. Po kliknięciu ikony z prawej strony od „Preset” uzyskamy dostęp do indywidualnych bardzo dokładnych opcji trasowania.

ILLUSTRATOR

4) Kolejnym krokiem jaki należy wykonać jest zaznaczenie ikony „Expand” z górnej belki.

5) W tym momencie możemy cieszyć się obrazem wektorowym. Po rozgrupowaniu ścieżek każdy z elementów wektorowych może być modyfikowany

ILLUSTRATOR trasowanie zdjęć na wektory