W artykule pokażę w jaki sposób wykonać łączenie ścieżek wektorowych w Adobe Illustrator. A wykonanie tego okazało się potrzebne po poprzednim artykule, w którym prezentowałem użycie narzędzia „Scissors” (nożyczki). W wyniku jego działania powstał obiekt, dla którego wektorowa ścieżka jest przerwana. Widać to na poniższej grafice, a symbolizuje to czerwona obwódka wokół obiektu, która w jednym fragmencie jest przerwana. W tym artykule przedstawię dwa bardzo proste sposoby na poradzenie sobie z tym problemem czyli na połączenie przerwanych ścieżek wektorowych.

łączenie ścieżek wektorowych w Adobe Illustrator

Zaznaczamy dwa przerwane punkty (anchor) narzędziem Direct Selection Tool (A). W tym momencie większość zadania już za nami, musimy tylko jeszcze kliknąć w jedną z ikon:

  • Pierwszy sposób. Ikony na górnej belce zmieniły swój wygląd. Pojawił się m.in. przycisk “Connect selected end points”. Jest to ikona na której widać dwa punkty połączone linią przerywaną. Jeżeli klikniemy w tą ikonę nastąpi połączenie zaznaczonych wcześniej punktów i ścieżka odzyska swoją ciągłość.

łączenie ścieżek wektorowych w Adobe Illustrator

  • Drugi sposób. Odszukujemy i otwieramy MENU „Pathfinder„. Jeżeli nie wiadomo, w którym miejscu znajduje się wspomniane MENU to należy kliknąć w górne MENU „Window” i z listy wybrać „Pathfinder” lub użyć skrótu klawiszowego SHIFT+CTRL+F9. Następnie wybieramy pierwszą ikonę z listy „Shape Modes” czyli „Unite” (ikonka z dwoma kwadratami połączonymi w jeden obiekt). Na poniższym przykładzie MENU „Pathfinder” widać otwarte na prawej belce oraz naprawioną czyli połączoną ścieżkę.

łączenie ścieżek wektorowych Adobe Illustrator

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij