W artykule pokażę w jaki sposób wykonać łączenie ścieżek wektorowych w Adobe Illustrator. A wykonanie tego okazało się potrzebne po poprzednim artykule, w którym prezentowałem użycie narzędzia „Scissors” (nożyczki). W wyniku jego działania powstał obiekt, dla którego wektorowa ścieżka jest przerwana. Widać to na poniższej grafice, a symbolizuje to czerwona obwódka wokół obiektu, która w jednym fragmencie jest przerwana. W tym artykule przedstawię dwa bardzo proste sposoby na poradzenie sobie z tym problemem czyli na połączenie przerwanych ścieżek wektorowych.

łączenie ścieżek wektorowych w Adobe Illustrator

Zaznaczamy dwa przerwane punkty (anchor) narzędziem Direct Selection Tool (A). W tym momencie większość zadania już za nami, musimy tylko jeszcze kliknąć w jedną z ikon:

  • Pierwszy sposób. Ikony na górnej belce zmieniły swój wygląd. Pojawił się m.in. przycisk “Connect selected end points”. Jest to ikona na której widać dwa punkty połączone linią przerywaną. Jeżeli klikniemy w tą ikonę nastąpi połączenie zaznaczonych wcześniej punktów i ścieżka odzyska swoją ciągłość.

łączenie ścieżek wektorowych w Adobe Illustrator

  • Drugi sposób. Odszukujemy i otwieramy MENU „Pathfinder„. Jeżeli nie wiadomo, w którym miejscu znajduje się wspomniane MENU to należy kliknąć w górne MENU „Window” i z listy wybrać „Pathfinder” lub użyć skrótu klawiszowego SHIFT+CTRL+F9. Następnie wybieramy pierwszą ikonę z listy „Shape Modes” czyli „Unite” (ikonka z dwoma kwadratami połączonymi w jeden obiekt). Na poniższym przykładzie MENU „Pathfinder” widać otwarte na prawej belce oraz naprawioną czyli połączoną ścieżkę.

łączenie ścieżek wektorowych Adobe Illustrator