Dwa narzędzia w Adobe Illustrator Knife i Scissors, są niezwykle przydatne w codziennej pracy. W artykule pokażę czym się różnią oraz jak ich używać. „Knife” (nóż) oraz „Scissors” (nożyczki), są to dwa narzędzia o podobnym działaniu. W celu użycia narzędzi należy rozwinąć w lewej belce programu Adobe Illustrator ikonę tak jak zostało to pokazane na poniższym screenie:

narzędzia Adobe Illustrator Knife Scissors

Oba narzędzia służą do rozdzielania ścieżek wektorowych obiektów. W przypadku narzędzia „Knife” przecina się lub wycina wskazany fragment obiektu tworząc w ten sposób dwa niezależne obiekty. Co ważne oba nowo utworzone obiekty mają kompletne, ale rozdzielone ścieżki. W poniższym przykładzie pokazałem możliwe użycie, jakim jest przecięcie kształtu na pół. Użycie narzędzia jest bardzo proste i przypomina krojenie nożem.

narzędzia Adobe Illustrator Knife Scissors

Nieco inne jest zadanie narzędzia „Scissors”. Z jego wykorzystaniem możemy bardzo precyzyjnie przeciąć ścieżkę, którą następnie możemy manipulować nadając obiektowi inny kształt. Na poniższym przykładzie przeciąłem ścieżkę koła, a następnie przecięte końce odsunąłem od siebie przy użyciu narzędzia „Direct Selection Tool”. W rezultacie utworzył się obiekt przypominający dziób. Jednak uwaga w tym momencie praca z obiektem jeszcze nie została zakończona. Użycie narzędzia polega na precyzyjnym przecięciu ścieżki wektorowej w konkretnym miejscu co daje praktycznie nieograniczone możliwości manipulacji wyglądem obiektu.

narzędzia Adobe Illustrator Knife Scissors

Po takim przecięciu ścieżki pojawia się jednak problem. Widoczny on jest w powyższym przykładzie. Jak widać czerwona ścieżka, która otacza cały obiekt (nie jest ona jednak obrysem i po eksporcie pliku nie będzie widoczna) została przerwana. Dostępne są dwa sposoby naprawienia takiej przerwanej ścieżki, co pokażę w kolejnym artykule pt: ILLUSTRATOR – łączenie ścieżek wektorowych.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij