Dwa narzędzia w Adobe Illustrator Knife i Scissors, są niezwykle przydatne w codziennej pracy. W artykule pokażę czym się różnią oraz jak ich używać. „Knife” (nóż) oraz „Scissors” (nożyczki), są to dwa narzędzia o podobnym działaniu. W celu użycia narzędzi należy rozwinąć w lewej belce programu Adobe Illustrator ikonę tak jak zostało to pokazane na poniższym screenie:

narzędzia Adobe Illustrator Knife Scissors

Oba narzędzia służą do rozdzielania ścieżek wektorowych obiektów. W przypadku narzędzia „Knife” przecina się lub wycina wskazany fragment obiektu tworząc w ten sposób dwa niezależne obiekty. Co ważne oba nowo utworzone obiekty mają kompletne, ale rozdzielone ścieżki. W poniższym przykładzie pokazałem możliwe użycie, jakim jest przecięcie kształtu na pół. Użycie narzędzia jest bardzo proste i przypomina krojenie nożem.

narzędzia Adobe Illustrator Knife Scissors

Nieco inne jest zadanie narzędzia „Scissors”. Z jego wykorzystaniem możemy bardzo precyzyjnie przeciąć ścieżkę, którą następnie możemy manipulować nadając obiektowi inny kształt. Na poniższym przykładzie przeciąłem ścieżkę koła, a następnie przecięte końce odsunąłem od siebie przy użyciu narzędzia „Direct Selection Tool”. W rezultacie utworzył się obiekt przypominający dziób. Jednak uwaga w tym momencie praca z obiektem jeszcze nie została zakończona. Użycie narzędzia polega na precyzyjnym przecięciu ścieżki wektorowej w konkretnym miejscu co daje praktycznie nieograniczone możliwości manipulacji wyglądem obiektu.

narzędzia Adobe Illustrator Knife Scissors

Po takim przecięciu ścieżki pojawia się jednak problem. Widoczny on jest w powyższym przykładzie. Jak widać czerwona ścieżka, która otacza cały obiekt (nie jest ona jednak obrysem i po eksporcie pliku nie będzie widoczna) została przerwana. Dostępne są dwa sposoby naprawienia takiej przerwanej ścieżki, co pokażę w kolejnym artykule pt: ILLUSTRATOR – łączenie ścieżek wektorowych.