Zdarzają się sytuacje, kiedy po załączeniu fonta (czcionki) do strony www okazuje się, że jest brak polskich czcionek. Przedstawię dwa rozwiązania tego problemu, które mogły to spowodować:

    1. W przypadku użycia czcionek google fonts najpierw należy zacząć od sprawdzenia czy wybrana czcionka w ogóle dysponuje polskimi znakami. Jeżeli mamy to już potwierdzone (w sposób podany na poniższym screenie czyli wpisując tekst z polskimi znakami na stronie google.com/fonts), w następnej kolejności należy wybrać opcję „Latin Extended”. Widać to jest również w poniższym screenie na lewej belce. Po wybraniu „Quick-use” przy konkretnej czcionce w standardowym odnośniku, który należy załączyć do naszej strony www pojawi się dodatkowy dopisek „&subset=latin,latin-ext’” np.:
      <link href='https://fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans&subset=latin,latin-ext'>

       

brak polskich czcionek HTML5/ CSS3 / PHP / WORDPRESS

 

  1. Czasami powyższy zabieg nie wystarczy i pomimo posiadania nawet własnych czcionek dołączonych w katalogu fonts strona nadal nie posiada polskich ogonków. Rozwiązanie tego problemu bywa banalne. Szczególnie gdy zaczynamy pisanie kodu PHP lub HTML w notatniku, a następnie kontynuujemy edycję w programie typu Brackets lub Notepad++. Właśnie Notepad++ przychodzi tu z pomocą po otwarciu w nim pliku sprawdź w MENU „Format” czy kodowanie, które jest wybrane jest tym właściwym czyli „UTF-8”.

brak polskich czcionek HTML5/ CSS3 / PHP / WORDPRESS

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. dowiedz się więcej

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij