Z pojęciem delegacja domeny warto się szczegółowo zapoznać ponieważ opanowanie z pozoru skomplikowanego pojęcia umożliwi osiągnięcie wymiernych korzyści finansowych webdesignerowi zajmującemu się równocześnie hostingiem swoich klientów. Jednak również jako właściciel pojedynczej domeny dzięki delegacji nie jesteś skazany na ceny domen zaproponowane przez wybranego po raz pierwszy hostingodawcę.

Delegacja domeny – jest to przekazania domeny pod hosting innej firmy z równoczesnym utrzymaniem umowy/opłat w firmie dotychczasowej.

Bardziej obrazowo opiszę to na przykładzie: wykupujemy serwer w firmie X, ale domenę np. firma.warszawa.pl chcemy wykupić w firmie Y ponieważ roczna opłata jak również opłaty za kolejne lata (czyli przedłużenie), są dużo niższe. Właśnie delegacja domeny umożliwia nam taki zabieg, a samo wykonanie jest wyjątkowo banalne.

Poniżej pokazałem jak wygląda to w najpopularniejszych w Polsce firmach home.pl i nazwa.pl . W panelu „zewnętrzne serwery DNS” wystarczy wpisać adres jaki przekaże nam firma, u której mamy wykupiony hosting. Zmiana delegacji trwa od kilkunastu minut do 72 godzin, a sprawdzać ją można poprzez bazę WHOIS, która zawiera aktualne nazwy serwerów DNS oraz dane dotyczące właściciela domeny.

HOSTING - delegacja domeny, transfer domeny home.pl

HOSTING - delegacja domeny, transfer domeny nazwa.pl

Transfer domeny – jest to przekazanie domeny z jednej firmy do drugiej pod hosting, ale również pod rozliczenia. Wracając do powyższego przykładu mając hosting w firmie X i domenę w firmie Y, po transferze całość obsługi przejmuje firma X, a z firmą Y tracimy jakiekolwiek zobowiązanie.